כל מה שאת צריכה לדעת על וגיניזמוס

ברוכות הבאות ל- Vclinic
המפתחת ומובילה גישה ייחודית חדשנית ופורצת דרך לטיפול ולפתרון הפרעות כאב ווגיניזמוס

Vaginismus – וגיניזמוס  – מצב בו השרירים המקיפים את פתח הנרתיק (ווגינה ) מתכווצים בצורה בלתי רצונית במהלך ניסיון כלשהו לחדירה, דבר ההופך את תהליך החדירה וקיום יחסי המין ללא נעים ואף למכאיב.

 

במקרים החמורים של ווגיניזמוס החדירה היא בלתי אפשרית.

 

וגיניזמוס מוגדרת כאחת מההפרעות הנמצאות תחת קטגוריה כללית יותר הנקראת (GPPPD) Genito-Pelvic Pain/Penetration Disorde או בעברית הפרעת כאב/חדירה באיברי המין ובאגן (ההפרעה השנייה  תחת אותה קטגוריה נקראת  דיספראוניה (Dyspareunia) – כאב בזמן חדירה באיבר המין או בזמן קיום יחסי מין. המוכרת גם בשמות וסטיבוליטיס, וסטיבולודיניה, וולוודיניה).

 

על פי ה- DSM-5  (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) (ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי): הוגיניזמוס הינו מצב , בו שרירי רצפת האגן סביב הווגינה, נסגרים או מתכווצים בכל מצב המתקיים בו ניסיון לחדירה.

 

מדובר בפעולה לא רצונית , בה לאישה אין יכולת לשלוט על ההתכווצות. התכווצות השרירים מונעת במקרים רבים,  כל יכולת לחדירה – אם מדובר  בטמפון, מכשור רפואי וכמובן  איבר מין.  כאשר מתקיים ניסיון של חדירה, מתעוררת תגובת רפלקס אשר גורמת למתח בשרירים ולהתכווצותם וכתוצאה מכך כאבים בנרתיק בזמן סקס.

 

חשוב לציין כי קיים שוני בחומרת  ההפרעה ובעוצמת הכאב מאישה לאישה. בעוד שאצל נשים מסוימות אין  יכולת לשאת שום מצב של חדירה, ישנן נשים שיכולות להחדיר טמפון, אצבע  או מכשיר רפואי אך לא לקיים יחסי מין.

 

על מנת לאבחן את ההפרעה, האישה צריכה לסבול מאחד או יותר מהסימפטומים הבאים:

התכווצות השרירים הווגינליים כתוצאה מניסיון לחדירה

תחושה של מתח, כאב, צריבה בכל ניסיון לחדירה

פחד וחרדה חזקים מאוד מפני חדירה

הימנעות מכוונת מקיום יחסי מין

 

על פי ה- ICD-10 (International Classification of Diseases) (מסמך תקינה של ארגון הבריאות העולמי לקטלוג מחלות): הוגיניזמוס הינה הפרעה,  אשר מאופיינת בהתכווצות בלתי רצונית של שרירי רצפת האגן, הגורמת להיצרות פתולוגית של קירות הנרתיק במהלך חדירה,  כדוגמת קיום יחס מין.  כתוצאה מכך, מתקיים כאב בכל פעולה הכוללת ניסיון לחדירה. כאב זה אף עלול להוביל לחוסר יכולת לקיים יחסי מין.

 

הפרעת הוגיניזמוס יכולה לנבוע כתוצאה מגורמים פסיכולוגיים , טראומה באזור הווגינלי או בעקבות זיהומים וגינליים.

 

בשתי ההגדרות, ההפרעה צריכה להתקיים לפחות במהלך  6 חודשים.

 

וגיניזמוס קיים במספר דרגות חומרה הנעות ממצב קל למצב חמור מאוד. בחלק מהמקרים הקלים , התכווצות השרירים בוגיניזמוס יכולה לגרום לתחושה של אי-נוחות , עקצוץ , צריבה או כאב קל בזמן חדירה. במקרים הקשים יותר, ההתכווצות יכולה לגרום לכך שהחדירה תלווה בחרדה וכאב עזים  ותהפוך לקשה מאוד עד בלתי אפשרית.

 

התכווצות השרירים עלולה להיות כל כך חזקה ומגבילה, עד  שהכניסה לווגינה נחסמת  לחלוטין והגבר אינו יכול להחדיר את איבר מינו. ברגע שניסיון החדירה מסתיים, במרבית המקרים הכאב  חולף באופן מידי. בשל החוויה השלילית והקשה של האישה, נשים וזוגות רבים מעדיפים להמנע כליל מיום יחסי מין, דבר הפוגם קשות באיכות החיים הזוגי  ובשביעות הרצון של הזוג מהזוגיות ומוביל אף לפירוקה.

 

אי לכך וגיניזמוס הינה הגורם הראשי למערכות יחסים לא ממומשות ואף לגירושין.

 

צרי איתנו קשר

שדרות בן גוריון 30 חיפה : 058-667-5067

דילוג לתוכן